ימים קשים בישראל. כאב וצער, גבורה, מאבק וחיפוש חוט של תקווה. עשיתי מחקר קטן להעסיק את המח והנשמה וגם להרהר על המצב. שיהיה טוב. שיחזרו הביתה כבר.

בהמשך לפוסט הקודם, רציתי לבדוק מי מסרב לשחק מול שחקנים ישראלים בפלטפורמת השחמט chess.com. נתונים שאולי אומרים משהו על חוסר-הפופולריות של ישראל בעולם בתקופה זו. לפי הנתונים פה, סימנים לחרם שנמצא בשיאו בשבועות האחרונים. זאת אחרי מגמה חיובית (ירידה בחרם) בתקופה שאחרי 7.10.

המשחקים ב-chess.com בנויים כך:

 1. שחקן רוצה לשחק שחמט באופן מיידי ובוחר את קטגוריית הזמן הרצויה לו.
 2. המחשב מגריל מתמודד שעומד בתנאים:
  1. גם הוא רוצה לשחק עכשיו
  2. הוא פחות או יותר באותה רמת דירוג
 3. בשל ריבוי המשתתפים בפלטפורמה, כמעט תמיד נמצאת התאמה מיידית.
 4. המשחק מתחיל.
 • בברירת המחדל ליד שמו של שחקן מופיע דגל מדינתו 🇮🇱 (ניתן לשנות או להסתיר).

התרגלתי כבר. אם אני מגריל שחקן מצרי או סעודי, יש סבירות גבוהה שהם ייפרשו מייד, לעיתים אחרי רצף נאצות או איחולים כאלה ואחרים בצ׳ט המשחק. דוגמא (״ישראלי טרוריסט״):

בעיה טכנית - משחק שננטש מייד אינו נרשם כהפסד ולא מצאתי נתונים על משחקים אלה. כנראה קיימים ל-chess.com אבל אני לא מצאתי את המידע. לעומת זאת, משחק שננטש אחרי כמה זמן נחשב כהפסד והנתונים נרשמים במידע שרובו ציבורי. לפי התחושה, מרבית הנטישות קורות מיד בתחילת המשחק לפני שבוצעו מהלכים. בכל זאת, נראה שהמידע על הנטישות שאינן מייד בתחילת המשחק יכול להגיד משהו על המצב הכללי ואפשר לפיהם לבצע השוואות ולראות קשר לארועים.

בניגוד ל״כניעה״ שקורית בשחמט כשמתמודד מרגיש שמצבו אבוד ומכריז על הפסד, נטישה היא יציאה מהמשחק (נניח על ידי סגירת האפליקציה) ללא סיום המשחק. למה מישהו פורש ממשחק? יכולות להיות סיבות טכניות ואחרות (נניח המרק שעל האש גולש או הילדה לא נרדמת). יש מתמודדים שלא אוהבים את מי שמולו הוגרלו, נניח לפי הדירוג שלו או אולי גם סמל המדינה שלו. בכל אופן, נטישה נחשבת כהתנהגות בלתי ספורטיבית ואף יש עליה סנקציות. מעל איזו רמה קבועה בערך של נטישות משחקים הכמויות רומזות על משהו חריג.

זה נראה כמו חרם על ישראלים אבל קיים סיכוי כלשהו שמה שרואים פה נובע מסיבות אחרות או קשורות בעקיפין, שווה לציין.

הנתונים זמינים ב-api של chess.com ורשומות כל הנטישות ממשחקים (לא כולל נטישות בשניות הראשונות). בדקתי את כל המשחקים של 10,000 ישראלים (כ-10 מיליון משחקים) בפלטפורמה בחודשים אוגוסט 23 עד אפריל 24.

תוצאות:

החרם על ישראלים גדל ורמתו הגבוהה ביותר היום. נראה כמו עדות לחוסר הפופולריות של ישראל שהלך וגדל בחודשים האחרונים. נראה שגם בימים שלפני מלחמת עזה היה חרם מסוים על ישראלים. לצורך ההשוואה אפשר לקחת נטישות של שחקנים שהוגרלו מול שחקנים נורווגיים. אם לוקחים את מצב החרם הרגיל כהפרש הנטישות לעומת נטישות מול שחקנים נורווגיים, אנחנו כבר ביותר מפי 7 עליה בכמות הנטישות.

 • במספרים מוחלטים קשה לדעת כי כאמור חסרים נתונים אבל השינוי ניכר.

ברמה יומית אפשר לראות שהמינימום בהחרמות היה ב-8.10, פחות מכל יום בתקופה שלפני. אולי עדות להזדהות מסוימת שהייתה עם ישראל בעקבות ארועי ה-7.10. אחוז הנטישות בימים שאחרי 7.10 שווה בערך לאחוז נטישות מול שחקנים נורווגיים לשם ההשוואה. היום של שיא בנטישת משחקים מול ישראלים הוא ה-1.3.24, יום אחרי אסון הסיוע ההומניטרי ברחוב א-רשיד בעזה שהתרחש ב29.2.

אפשר לעצור ולהרהר על הניהול הגרוע של הסיטואציה המדינית-צבאית בחודשים האחרונים (ואפשר להגיד - סתם אנטישמיים, הכי קל להגיד ״סתם אנטישמיים״). עובדה בנתונים - המצב אינו קבוע ונראה שהחרמת ישראלים ירדה אחרי 7 באוקטובר והולכת ומחמירה בערך מתחילת נובמבר ועד היום.

מדינות מחרימות: מאיפה מגיעים המחרימים הבולטים? הנתונים פלוס מינוס מנורמלים למספר השחקנים מכל מדינה*. מדינות איסלמיות מובילות כמובן. את חלק מהמקומות הראשונים תופסות מדינות איסלמיות איתן יש לנו יחסים או שמתוכננים כאלה.

 • הערה: הנתונים פה אחרי סינון קצת שרירותי של מדינות עם מיעוט משחקים.
 • כאמור: במספרים מוחלטים, כמות הנטישות כנראה גבוה בהרבה, חלק גדול מהנטישות קורות בשניות הראשונות של המשחק ואין נתונים לגביהם. להערכתי הלא בדוקה, מול שחקנים סעודיים מגיע לעשרות אחוזים משחקים שננטשים.
 • האם גם ישראלים נוטשים משחקים מול שחקנים ממדינות עוינות? הזמן קצר ולא בדקתי בשלב זה (אישית אני לא פורש ממשחקים).
 • אם אתם תוהים מה זה דגל פולין שם: אינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה בעולם.
 • הערה ב: בהורדה מסויימת של רמת הסינון של כמות המשחקים כדי שיכללו גם מדינות עם מיעוט משחקים, מצטרפים פה למקומות הראשונים (מעל 5%): אוגנדה (פואטי במידת מה), זמביה, לוב, טוניסיה, אומן, כווית, עירק, סודאן, נפאל, פקיסטן, אתיופיה ואחרון חביב איחוד האמירויות הערביות איתן נחתמו הסכמי אברהם לכינון יחסים דיפלומטיים ב-2020.

למתקדמים, קובץ להורדה עם כל המדינות ושיעור החרם (סוג של ״מדד איבה לישראל״ נכון לאפריל 2024).

שמועות על הסכם שלום סעודיה שתוכנן ואולי עדיין הולך וקרב. לפי ״מדד האיבה״ שיצרתי פה - סעודיה היא המדינה עם האיבה הגדולה ביותר לישראל, ואחריה מצרים שכנתינו, איתה יש יחסי שלום מ-1979. נקודה עצובה למחשבה.

הלוואי שנגדל למרות הכל ונהיה רודפי שלום כמאמר הפסוק (תהילים לד). נקווה לשלום אמת עם שכנותינו ושאר העמים.

טלח. שיהיה שקט. שישובו הביתה כבר.


המידע מתוך: chess.com api

*נרמול של השחקנים בכל מדינה - מסיבות טכניות השתמשתי פה בדגימה. מישהו העיר לי שיש עניין עם אזורי זמן וזה לא אקראי בדיוק מול מי משחקים, אבל הנרמול הוא לפי המשחקים נגד ישראלים אז אמור להתגבר גם על זה פלוס מינוס אם לא טעיתי.