מהו מצבם הכלכלי של חברי הכנסת במפלגות השונות? איך זה ביחס למצביעי כל מפלגה? קשה לדעת. חברי הכנסת בישראל אינם מפרסמים בשיגרה הצהרות הון. מה שכן מפורסם בנתונים הרשמיים באתר הכנסת: יישוב המגורים של כל חבר כנסת. זה לא תמיד אומר המון אבל משהו אפשר לראות לפי הנתונים האלה וזה יותר מהכלום שהם מפרסמים.

הבעיות בבדיקה כזאת ברורות. יישוב מגורים רק  נותן אינדיקציה למצב כלכלי ולא אומר כלום על מקרה פרטי. בנוסף, להסתכל על מדד כלכלי חברתי ממוצע של עיר גדולה זה בעייתי. למשל ראש הממשלה נתניהו, לפי הרישומים גר בירושלים, יישוב עם מדד סוציו-אקונומי נמוך (3) וכידוע אינו אדם דל אמצעים. יש גם הטיות לכיוון השני. עם זאת, הרבה חברי הכנסת גרים בישובים קטנים יותר והומוגנים יותר, ככה שזה לא רק ״רעש״ והממוצעים אומרים משהו על המציאות והעדפתי לא ״לשחק״ אם הנתונים בכלל.

מה רואים בנתונים:

האשכול הכלכלי-חברתי המממוצע של ישוב מגורי החכים הוא קצת פחות מ-6. ככה נראית ההתפלגות:

יש חבר כנסת אחד המתגורר ביישוב עם דירוג כלכלי חברתי 10 (הגבוה ביותר) - שלום דנינו מהליכוד המתגורר בעומר. לא לפי הנתונים הרשמיים, אז לא החשבתי את זה פה בחישובים, אבל ידוע שראש הממשלה נתניהו גר (גם) בקסריה, ישוב שגם הוא במדד 10.

יש 13 חכים המתגוררים בישוב עם מדד כלכלי חברתי 9. אחד ממפלגת העבודה, גלעד קריב שגר בגבעתיים. חוץ ממנו זה מתחלק שווה 6 מכל מפלגה הליכוד ויש עתיד שגם במדד הממוצע בערך שוות.

יש שני חברי כנסת המתגוררים ביישוב עם דירוג כלכלי חברתי  הנמוך ביותר - 1 - יוסף עטאונה מחדש-תעל שמקום מגורו הוא חורה ווליד אל-הואשלה מרעם שגר בסעוה לפי הרישומים.

אפשר להשוות את המדד הזה של החכים למדד דומה של המצביעים בכל מפלגה. מפתיע לראות כמה זה מתואם.

ההפתעה פה שאין הפתעות, חברי הכנסת בכל מפלגה הם בגדול באותו מעמד כלכלי חברתי (לפי עיר המגורים בלבד) כמו הבוחרים שלהם. כאן רואים את הקורלציה באופן די ברור:

המפלגות שמעל הקו, חברי הכנסת ״עשירים״ יותר מהמצביעים ולהיפך במפלגות שמתחת לקו.

השונות הגבוהה ביותר בין החכים למצביעים במפלגות הן חדש-תעל והליכוד בהן החכים גרים בערים עם מדד סוציו-אקונומי גבוה מהמצביעים שלהם.

המחנה הממלכתי ויש עתיד הן המפלגות בהן ערי החכים בממוצע במדד כלכלי חברתי נמוך משל המצביעים שלהם.

לדעת מה מצבם הכלכלי של נבחרי ציבור - נראה לי שאלה בסיסית. פה נעזרתי במידע חלקי ולא מדוייק. למה אין מידע פתוח כמו הצהרות הון של חברי כנסת? דברים נוספים כמו - כמה דירות יש לכל אחד מהחכים? איזה עוד נכסים יש להם שקשורים להחלטות שהם מקבלים? קשה להבין למה אין את המידע הזה לציבור.

טלח.

  • היו כמה נקודות קטנות עם המידע. למשל שני חברי כנסת גרים בישובים שאין מידע על המדד הכלכלי חברתי שלהם. אורית סטרוק שמקום מגוריה הרשום הוא חברון ושמחה רוטמן מהמאחז פני קדם, מרגיש שמסתתרת פה איזו מטאפורה או בכל אופן משהו מעבר לאתגר עם פארסינג של קבצים (בשני המקרים השתמשתי במדד של מועצת הר חברון).

מידע מפורסר:

מידע:

רשימת חברי הכנסת ה-25

Yoav Freid השתמשתי קצת בזה בשביל איזה קיצור דרך ולהשראה אז תודה

מצביעי כל מפלגה לכנסת ה-25 לפי אשכול כלכלי חברתי

הלמ״ס - מדד כלכלי חברתי של ישובים