ימים קשים בישראל. כאב וצער, גבורה, מאבק וחיפוש חוט של תקווה. עשיתי מחקר קטן להעסיק את המח והנשמה וגם להרהר על המצב. שיהיה טוב. שיחזרו הביתה כבר.

ניתוח נתונים של משחקי שחמט של עשרת אלפים שחקנים ישראלים בפלטפורמה הפופולרית chess.com (כ-5.5 מיליון משחקים). בעקבות 7.10 - משחקים יותר, משחקים יותר ביום שבת באופן יחסי, מפסידים קצת יותר מהרגיל בימים שלאחר האסון ויש סימנים גם לפגיעה ארוכת טווח יותר.

אני משחק שחמט באינטרנט לפעמים. כמו מיליוני אנשים, אני עושה את זה בפלטפורמה הפופולרית chess.com. שחקנים בפלטפורמה מקבלים דירוג לפי הביצועים שלהם. שמתי לב לעובדה מטרידה - שיא הדירוג שלי בשנה האחרונה היה בתאריך 6.10 - יום שישי רגוע ונעים, לפני שהכל השתבש.

זה מעלה שאלה - אירועי 7.10 טילטלו את כולנו - מהי ההשפעה שלהם על יכולות החשיבה והתיפקוד של ישראלים באופן כללי? אולי התוצאות של משחקי שחמט באינטרנט של אלפי ישראלים אומרות משהו.

דיסקליימר - קשה להגיע למסקנות נחרצות במחקר קצר. צריך לציין שמלבד השפעות קוגניטיביות של האסון, 7.10 גם הביא הפרעות קשות לשיגרת החיים שיכולה גם להשפיע על תיפקוד בשחמט באינטרנט (למשל יורים עלייך רקטות באמצע המשחק או משחק שלא בסביבה מוכרת בעת ריחוק מהבית).

התוצאות הן לפי ניתוח של כל המשחקים (5.5 מיליון) ב-chess.com בחודשים אוגוסט-דצמבר 23, של 10,000 שחקנים המזדהים כישראלים.

-הערה: חלק מהשינויים שיתוארו הם קטנים (אבל ניכרים), הגרפים שלהלן אינם מתחילים מאפס בציר ה-y.

יותר שחמט באינטרנט, יותר שחמט ביום שבת - בשבוע שלאחר ה7.10, ישראלים שיחקו פחות מהממוצע וכנראה הראש היה טרוד בהתמודדות עם האסון. אחרי השבוע הראשון, ישראלים משחקים יותר מבעבר. מגמה שהולכת וגוברת ומגיעה לעליה של כ-15% בכמות המשחקים היומית.

בימי שבת שלפני ה-7.10 היו ימים של מיעוט משחקים יחסי, תבנית שהתשנתה קצת. בימי שבת גדלה כמות המשחקים והם דומים בכמויות עכשיו לימי שישי (עדיין פחות מימות השבוע). ייתכן שמשחקים באינטרנט במקום לצאת לפעילויות אחרות ביום שבת כמו טיולים.

מפסידים קצת יותר - ב-5 הימים שלאחר ה-7.10 רואים השפעה שלילית על אחוז הניצחונות (וגם ירידה בדירוג הממוצע). השפעה קטנה אבל ניכרת שמגיעה עד לירידה של 1% לעומת ממוצע הניצחונות הרגיל. השבוע שהתחיל ב-7.10 היה גרוע ביותר בביצועי השחקנים לאורך כל התקופה שנבדקה. בנוסף, 9 מתוך 10 הימים עם אחוז הניצחונות הנמוך ביותר בכל התקופה שנבדקה - כולם לאחר 7.10 ותחת הנחות מסויימות 10 מתוך 10. הסיכוי שמשהו כזה יקרה באופן מקרי - אפסי (בדקתי**).

  • שווה אולי גם לציין שהימים הטובים ביותר בתקופה שנבדקה היו ערב ראש השנה וערב סוכות.
אחוז הניצחונות כל יום

מה עם השחקנים הטובים ביותר? - מעניין להסתכל על הדירוג של השחקנים הישראלים הטובים ביותר בפלטפורמה סביב 7.10. בינהם כנראה שחקני שחמט בדרגת רב-אמן ובכל מקרה שחקנים מעולים ברמה עולמית (או בוטים חחח). אפשר לראות שכולם חוו ירידה בדירוג בשבוע שאחרי 7.10, חלקם התאוששו בדירוג בחודשים שלאחר מכן (דירוג בקטגוריית המשחק - בליץ - הפופולרית ביותר - כל 9 השחקנים פה הם עם דירוג 2500+).

דירוג בקטגוריית בליץ של 9 שחקנים ישראלים מהטובים ביותר

השפעות טווח ארוך? - מלבד העובדה שמשחקים יותר, ברוב הימים אחוז הנצחונות מתחת לממוצע שהיה לפני השבת השחורה גם בחודשים נובמבר ודצמבר 23. עם זאת ההשפעה קטנה וכדי להגיד אם יש פה משהו חד משמעי, צריך עוד להתעמק. גם בבחינת הדירוג של השחקנים - באופן כללי הדירוג הממוצע של השחקנים שבדקתי עלה די בעקביות מחודש אוגוסט. לא מצאתי הסבר לעליה הקבועה, אולי ישראלים טובים יחסית בשחמט. נרשמה ירידה ממוצעת חריגה בדירוג בשבוע שלאחר ה-7.10, ובאופן כללי קצב עליית הדירוג הואט בכל התקופה שלאחר 7.10 (ביחד עם ירידה באחוז הניצחונות שהוזכרה).

יש עוד הרבה מה לבדוק! אם את/ה מאקדמיה (וגם אם לא) ורוצה להעמיק פה במידע מעניין - צרו קשר. השוואה לשחקנים ממדינות אחרות, השפעת האירועים על שחקנים פלשתינים, שילוב עם מחקרים קשורים, זה מה שהספקתי בינתיים בזמן מוגבל...

טלח. שיהיה שקט. שישובו הביתה כבר.


המידע מתוך: chess.com api

*מעניין שגיגול לחפש מחקר אקדמי על הקשר בין טראומה לביצועים קוגניטיביים נתן בתוצאה ראשונה מאמר של חוקרים ישראלים :

Dalia Brandes, Gershon Ben-Schachar, Assaf Gilboa, Omer Bonne, Sara Freedman, Arieh Y Shalev,
PTSD symptoms and cognitive performance in recent trauma survivors,
Psychiatry Research,
Volume 110, Issue 3,
2002,
Pages 231-238,
ISSN 0165-1781,
https://doi.org/10.1016/S0165-1781(02)00125-7.

** למתקדמים, בדיקה שיהירידה באחוז הניצחונות אחרי 7.10 אינה מקרית:

מחלקים אקראית את הימים ל-2 קבוצות שוות, בודקים - כמה מ-10 הימים הגרועים ביותר שייכים לאחת הקבוצות. המקסימום יצא 8 לאחת הקבוצות ב-100 בדיקות אקראיות (בממוצע 5). בחלוקה לשתי הקבוצות לפני/אחרי 7.10 יוצא ש-9 מתוך 10 הימים הגרועים ביותר הן בקבוצה השניה ועם הנחות מסויימות זה 10/10 (אני יודע ש 10.7 לא בדיוק אמצע התקופה שנבדקה אבל זה מסתדר גם אם מתקנים את זה). נשמע שאפשר גם לחשב את זה מתמטית אבל התעצלתי.

*** הערה על chess.com-api - קיימת מגבלה על 10,000 שחקנים בבקשת כל השחקנים של מדינה. לא מצאתי הסבר למגבלה ואיזה 10,000 שחקנים מקבלים ואיזה לא. הנחתי שיש פה אקראיות מסויימת - מה שלא בטוח.