• תודה למאיה על העזרה עם זה ובכלל

עלייה בייצוג הנשים בכנסת שהתחילה ב-1999 נעצרה והמספר די קבוע בעשור האחרון - קצת פחות מ-30 חברות כנסת, כרבע ממספר חברי הבית. בבחירות האחרונות נכנסו לכנסת 29 נשים, אחת פחות מהכנסת שלפני (במועד ההשבעה).

חברות הכנסת ה-25
לכנסת ה-25 נבחרו 29 נשים, כמעט 25% מכלל חברי הכנסת. ירידה של 1 מהכנסת הקודמת (במועד השבעתה). עלייה באחוז ייצוג הנשים שהחלה בשנת 1999, נעצרה ואחוז זה כמעט לא השתנה בעשור האחרון.

היתה התקדמות מסויימת בנושא בעשורים האחרונים. מדהים לחשוב על זה שב-1989 למשל, נבחרו לכנסת רק 8 חברות כנסת (6.67%). כל כך מעט ששווה לציין מי הן:

FirstName LastName faction_name
שולמית אלוני ר"ץ
שושנה ארבלי-אלמוזלינו מערך
נאוה ארד מערך
תמר אשל (שוהם) מערך
מרים גלזר-תעסה הליכוד
שרה דורון הליכוד
גאולה כהן תחייה
אורה נמיר מערך

ב-1996, לכנסת שכיהנה עד 1999 (כמעט שנות האלפיים), נבחרו רק 9 נשים!

בבחירות הקודמות, לכנסת ה-24 (מרץ 2021) נכנסו מספר שיא של 30 חברות כנסת (בהשוואה לכל כנסת במועד השבעתה).

הגרף פה מראה את המצב מהכנסת הראשונה ועד לנוכחית מבחינת אחוז חברות הכנסת. נשאלת שאלה - מה השונות בין המפלגות?

רואים שבעשור האחרון, במפלגה ממוצעת בישראל יש קצת פחות מ-25% חברות כנסת. אפשר להרגיש שממוצע הוא לא מדד מספיק כאן. מספיק לחשוב על המפלגות החרדיות שכוחן מתחזק ואין בהן ייצוג כלל לנשים. מנגד מפלגות כמו העבודה, מרצ ז״ל ויש עתיד מגדילות את ייצוג הנשים בהן. אז כמו הסטטיסטיקאי שטבע בבריכה של חצי מטר עומק ממוצע, ראוי לשאול מה השונות.

פה רואים את אחוז בכל מפלגה (והממוצע הכללי) בכל כנסת ואפשר לראות את המפלגות מתרחקות זו מזו על ספקטרום הולך וגדל.

ואכן - פה בגרף התחתון, רואים שהשונות הסטטיסטית בין המפלגות בכנסת זאת, בייצוג הנשים היא הגדולה מאז קום המדינה (מעט יותר מהכנסת ה-19 שהושבעה ב-2013). נתון מעניין שאולי אומר משהו על הקיטוב הפוליטי שגדל.

למרות שייצוג הנשים בכנסת בעליה מסויימת מקום המדינה, העליה שהתחילה בסוף שנות ה-90 נעצרה בעשור האחרון. העליה בייצוג, גם כשהיתה, אינה אחידה בין המפלגות - זה ברור וניכר גם בממבחן סטטיסטי של שונות שנמצא בשיאו בכנסת הנוכחית. בנוסף במפלגות החרדיות שהולכות וגדלות אין ייצוג לנשים כלל.

ואיך ישראל בהשוואה לעולם?

כמה חברות כנסת יש? - השוואה לפרלמנטים בעולם
ביחס למדינות אחרות, ייצוג הנשים בפרלמנט בישראל אינו גבוה במיוחד. ישראל נמצאת מתחת לממוצע העולמי ובמגמת ירידה בשנים האחרונות - בעוד שבעולם (בממוצע) ייצוג הנשים גדל, בישראל הוא נשאר קבוע בעשור האחרון.

מידע:

אתר הכנסת

טלח.

אנקדוטה טפשית: בקובץ המידע שגירדתי מאתר הכנסת, שרון ניר מישראל ביתינו סומנה כגבר. זה תוקן מתישהו בשבועות האחרונים