מעקב אחרי ביצועי הסוקרים המרכזיים בישראל בסקרי הבחירות לכנסת.

דירוג מעודכן:

  1. מכון סמית - רפי סמית
  2. דירקט פולס - שלמה פילבר וצוריאל שרון
  3. מכון קאנטר - דודי חסיד
  4. פאנסל פוליטיקס - מנחם לזר
  5. מדגם ייעוץ ומחקר - מנו גבע
  6. קמיל פוקס - קמיל פוקס
  7. מאגר מוחות - יצחק כץ

במעקב הסקרים כאן - נבדקים הסקרים האחרונים של כל מכון סקרים בהשוואה לתוצאות הבחירות. הסקרים האחרונים לרוב מפורסמים בסוף השבוע האחרון שלפני הבחירות (לפי החוק בישראל אסור לפרסם סקרים חדשים החל מסוף השבוע האחרון שלפני הבחירות).

  • הערה: נכנסים לדירוג רק סוקרים שפירסמו סקרים לפחות ב-3 מערכות הבחירות האחרונות. משהו התפספס? הפנו את תשומת ליבי.

מה לא נבדק - מדגמי הטלויזיה. השפעתם מועטה והם נועדו בעיקר כדי למלא את הזמן בין סיום ההצבעה לבין ספירת הקולות. הסקרים לעומת זאת, יכולים להשפיע על התנהגות המצביעים ויש להם חשיבות. כך למשל, במערכת הבחירות האחרונה, לכנסת ה-25, אף סקר מרכזי לא חזה שמפלגת מרצ לא תעבור את אחוז החסימה כפי שקרה. אפשר להניח שלכך היתה השפעה על התנהגות מצביעים - אילו היו יודעים שמפלגת מרצ על גבול אחוז החסימה, ייתכן והיו מעדיפים אותה על פני מפלגות אחרות קרובות שעוברות בביטחה, מה שעשוי היה לשנות את התוצאות. בהקשר זה אפשר לציין גם את מפלגת בל״ד שקיבלה אחוזי הצבעה מעל המצופה והיתה לא מאוד רחוקה מלעבור את אחוז החסימה גם היא.

מרצ בתוצאות הבחירות לכנסת ה-25 קיבלה 3.16% מהקולות. אחוז החסימה הוא 3.25% וחסרו למרצ בערך 4000 קולות כדי לעבור.

מפלגת בל״ד קיבלה 2.9% מהקולות, הסקרים נבאו לה פחות, סביב 1.5%.

לפי תוצאות הבחירות לכנסת ה-25, שהתקיימו ב-1.11.2022, הסקר הכי מדוייק מבין הסקרים האחרונים שפורסמו היה של מכון סמית - רפי סמית.

בשיקלול 3 מערכות הבחירות האחרונות, מכון סמית של רפי סמית מספק את הסקרים המדוייקים ביותר לקראת הבחירות. למעשה זה נכון גם בשיקלול 4 מערכות הבחירות האחרונות - מאז שהתחלתי לבדוק.

הדירוג מתבסס על שורש ממוצע שגיאות ריבועיות - RMSE - בתחזית של כל מפלגה - וממוצע של זה על 3 מערכות הבחירות האחרונות. מכון סמית יוצא גם הכי מדוייק בבדיקה פשוטה של שגיאה ממוצעת.

מכון סמית היה הכי מדוייק גם בבדיקה הקודמת:

דירוג סוקרים מעודכן - הבחירות לכנסת ה-24
מעקב אחרי ביצועי הסוקרים המרכזיים בישראל בסקרי הבחירות לכנסת. לפי הבדיקה פה, זה הדירוג של הסוקרים המרכזיים בישראל 1. רפי סמית - מכון סמית 2. מנו גבע - מדגם ייעוץ ומחקר 3. מנחם לזר - פאנלס פוליטיקס 4. קמיל פוקס 5. יצחק כץ - מאגר מוחות כשאת מקומות 2,3,

הסקרים היו די מדוייקים הפעם, מעט יותר מהפעם הקודמת אבל פחות מפעמים קודמות לכך ועם טעות אחת גדולה וזהה אצל כולם. בנוסף, חלקם אך לא כולם חזו מעל 60 למפלגות מחל+ט+שס+ג וכמה מהם חזו רק 60. בטעות האחת המשמעותית, כשלא העריכו מספיק את חולשת מרצ, ייתכן גם שהסקרים השפיעו במידה מסויימת על התוצאות.

טלח.